banerNPB2.png

Szanowni Państwo,

 

Zapraszamy do zapoznania się ze szkoleniem „Kontrakty budowlane w infrastrukturze przesyłowej. Nowe warunki FIDIC, aktualne praktyki i najnowsze orzecznictwo", które odbędzie się już 24.05.2021, w formule online. 

Szkolenie jest poświęcone umowom o roboty budowlane funkcjonującym w infrastrukturze przesyłowej (energetyka, ciepłownictwo, wod-kan), w tym nowym zagadnieniom związanym m.in. z wzorami umów (warunki FIDIC 1999 i 2017), obecnymi dobrymi praktykami, wynagrodzeniem i kosztami, harmonogramem i opóźnieniami oraz praktycznymi aspektami zarządzania kontraktem (contract management) i roszczeniami (claim management), w tym na bazie najnowszego orzecznictwa.

Tematyka szkolenia pozwoli uczestnikom nabyć lub utrwalić wiedzę dotyczącą skutecznego kontraktowania i wykonywania projektów, kontroli nad ich realizacją, zabezpieczeniami zagrożeń realizacyjnych ze strony inwestora, jak i zgłaszania roszczeń i obrony przed roszczeniami drugiej strony. 

Warsztaty prowadzimy w składzie prawników Kancelarii SSW:

 1. Mec. Dr Hubert Wysoczański, adwokat, partner kierujący Działem Infrastruktury, Inżynier Konsultant SIDiR

 2. Mec. Mateusz Fraszka, aplikant adwokacki, Associate w Dziale Infrastruktury

 3. Mec. Urszula Zawadzka aplikantka adwokacka, Associate w Dziale Infrastruktury

Warsztat poświęcony będzie takim zagadnieniom jak:

 1. Umowy o roboty budowlane i ich rodzaje

 2. Uczestnicy procesu inwestycyjnego

 3. Warunki Kontraktowe FIDIC, w tym nowy FIDIC 2017

 4. Światowe kierunki i dobre praktyki w formowaniu relacji między stronami kontraktów, w tym 
  Złote zasady kontraktów FIDIC (2019)

 5. Zagadnienia wynagrodzeniowe i kosztowe w świetle najnowszego orzecznictwa

 6. Harmonogram i opóźnienie. Dowód z harmonogramu przed sądem

 7. Narzędzia kontroli projektów i zabezpieczenia zagrożeń realizacyjnych

 8. Odstąpienie od umowy, limity odpowiedzialności

 9. Zgłaszanie roszczeń w kontraktach budowlanych

 10. Zmiana umowy o roboty budowlane ( w tym zmiana terminu realizacji umowy)

 11. Zarządzanie roszczeniami – dobre praktyki - przykłady!

Prelegenci
H.Wysoczański_kadrowane.jpg
M.FraszkaSSW.jpeg
U.Zawadzka_kadrowane.jpg

mec. dr Hubert Wysoczański  partner kierujący Zespołem Infrastruktury, Inżynier Konsultant SIDiR

mec. Mateusz Fraszka, członek zespołu infrastruktury w SSW Pragmatic Solutions

mec. Urszula Zawadzka –

associate w Zespole Infrastruktury

więcej informacji o prelegentach na dole strony

SSW_PS_Przeźroczysty_płaskie.png

Koszt szkolenia to 870zł netto za jedną osobę (jedno stanowisko). Za drugą i każdą następną 770 netto.

 

Sprawy techniczno- organizacyjne:

Szkolenie odbędzie się na platformie ClickMeeting. Podczas niego oprócz transmisji głosu i obrazu prelegenta na monitorze będzie wyświetlana prezentacja, którą również otrzymają Państwo w wersji elektronicznej. Będzie również dostępny czat na którym będą mogli Państwo zadawać pytania podczas kilku sesji pytań, wymieniać się spostrzeżeniami i uwagami. Dostęp do spotkania otrzymają Państwo dzień wcześniej w formie linku przesłanego na maila. Wymagania sprzętowe i systemowe: podczas szkolenia mogą Państwo korzystać z laptopa, komputera stacjonarnego lub urządzeń mobilnych (tel. komórkowy, tablet). Platforma wymaga jedynie dostępu do jednej z najczęściej używanych przeglądarek internetowych (Google Chrome, Edge, Firefox, Opera, Safari).  Na kilka dni przed szkoleniem będzie możliwość wzięcia udziału w krótkim szkoleniu testowym, podczas którego będą Państwo mogli zapoznać się z platformą oraz przetestować jej wszystkie funkcjonalności z naszą pomocą. Szkolenie  odbędzie się w godzinach 9:00 - 16:00. W sprawie dodatkowych pytań technicznych służę pomocą pod numerem telefonu kom. 602 62 62 43

Prelegenci:

 • Dr Hubert Wysoczański, adwokat, Partner w kancelarii SSW Pragmatic Solutions kierujący Działem Infrastruktury. Doktor nauk prawnych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ekspert w obszarze umów o roboty budowlane i Warunków Kontraktowych FIDIC. Jest Inżynierem Konsultantem – członkiem Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców (SIDiR) – jedynej organizacji członkowskiej FIDIC w Polsce. Działa również jako rozjemca w sporach budowlanych.

Doradzał klientom przy ponad 90 wielomilionowych projektach infrastrukturalnych o łącznej wartości ponad 3 miliardy dolarów. Współpracował z globalnymi spółkami z Chin, USA, Kanady, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec, Szwecji, Polski, Danii, Cypru. Występował jako pełnomocnik zagranicznych i polskich podmiotów w postępowaniach arbitrażowych. Posiada bogate doświadczenie przy realizacji projektów dotyczących m.in. obiektów infrastruktury przemysłowej, elektrowni, elektrociepłowni, biogazowni, budowy autostrad, linii kolejowych, linii energetycznych, sieci ciepłowniczych, farm wiatrowych, kopalni, kompleksów biurowych, lotnisk, galerii handlowych, stadionów i nieruchomości deweloperskich. Zajmuje się także postępowaniami z zakresu przygotowania procesu inwestycyjnego.

Studiował m.in. na University of Melbourne w Australii oraz Bucerius Law School w Hamburgu. Autor publikacji na temat umów o roboty budowlane, prawa energetycznego i arbitrażu, w tym pierwszych na polskim rynku książek poświęconych szczegółowej analizie kontraktów budowlanych i warunków FIDIC na tle przepisów prawa i orzecznictwa: (1) „Prawo do zmiany oraz polecenie zmiany treści umowy o roboty budowlane w świetle warunków FIDIC”, C.H. Beck 2017, (2) „Kontrakty budowlane. Nowe warunki FIDIC”, wyd. 2., 2018.

 

 • Mateusz Fraszka, aplikant adwokacki w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, członek zespołu infrastruktury w SSW Pragmatic Solutions. Wspiera także zespół rozwiązywania sporów. Specjalizuje się w doradztwie prawnym klientom w sprawach cywilnych, gospodarczych i administracyjnych, na każdym etapie, w tym także przy negocjacjach i rozwiązywaniu sporów przed sądami powszechnymi oraz krajowymi i międzynarodowymi sądami arbitrażowymi. Był członkiem zespołu doradzającego klientom z branży budowlanej, energetycznej, surowców naturalnych, telekomunikacyjnej, bankowości inwestycyjnej i transportowej. Szczególnie bogate doświadczenie zdobył w międzynarodowych projektach z szeroko rozumianej branży infrastrukturalnej, a także w krajowych i międzynarodowych postępowaniach arbitrażowych (handlowych i inwestycyjnych) toczących w oparciu o regulaminy wiodących instytucji (ICC, LCIA, SCC, SA Lewiatan). Brał udział także w negocjacjach i bieżącym doradztwie kontraktowym będąc członkiem zespołu reprezentującego krajowych i światowych liderów na rynku energetycznym i elektrochemicznym przy projektach realizowanych na podstawie kontraktów typu EPC, a także wzorów FIDIC. Brał udział w doradztwie kontraktowym i procesowym na każdym etapie sprawy/postępowania.

Wcześniej swoje doświadczenie zdobywał w zespołach rozwiązywania sporów międzynarodowych kancelarii Linklaters i Dentons.

Absolwent studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów LL.M. na Queen Mary University of London w zakresie „Comparative and International Dispute Resolution”.

 • Urszula Zawadzka, aplikantka adwokacka, w SSW wspiera zespół Infrastruktury. Specjalizuje się w doradztwie prawnym z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego i administracyjnego, w szczególności w zagadnieniach dotyczących procesu inwestycyjno-budowlanego.

Przed dołączeniem do SSW, zdobywała doświadczenie w Praktyce Infrastruktury i Energetyki w jednej z największych kancelarii prawnych w Polsce, a także w instytucjach zajmujących się prawami człowieka.

Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a także odbywała studia na Université de Liège w Belgii.

Reprezentowane praktyki Prelegentów:

INFRASTRUKTURA 

Doradzamy w kwestiach kluczowych dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w proces inwestycyjny, od zamawiających, deweloperów i wykonawców, inżynierów kontraktu, architektów, projektantów, podwykonawców, dostawców, usługodawców, po doradców technicznych i biznesowych.  

Znamy proces inwestycyjny zarówno od strony prawa, jak i praktyki inżynierskiej i budowlanej, co pozwala nam skutecznie zarządzać ryzykami kontraktowymi oraz relacjami z innymi podmiotami przy realizacji skomplikowanych i wysokonakładowych inwestycji infrastrukturalnych. 

OCHRONA ŚRODOWISKA 

Świadczymy kompleksowe doradztwo prawno-biznesowe dla przedsiębiorców w zakresie ochrony środowiska. Reprezentujemy naszych klientów przed organami administracyjnymi w celu uzyskania decyzji i pozwoleń środowiskowych niezbędnych do realizacji i funkcjonowania inwestycji. Na bieżąco doradzamy przedsiębiorcom w zakresie wypełniania obowiązków środowiskowych. Bierzemy udział w procesie stanowienia prawa i ustalania kierunków polityki. 

Oferujemy również kompleksowe wsparcie w specjalistycznych zagadnieniach branżowych, takich jak handel uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, rozporządzenie REACH, czy gospodarka o obiegu zamkniętym. 

ENERGETYKA 

Nasi eksperci doradzają w szerokiej gamie spraw dotyczących energetyki (zarówno tradycyjnej, jak i odnawialnych źródeł energii) oraz kwestii geologicznych i górniczych związanych z surowcami naturalnymi.  

Doradzamy licznym przedsiębiorstwom przy umowach sprzedaży energii elektrycznej zarówno przy umowach dedykowanych dla konkretnych projektów (wzory stosowane przez sprzedawców / odbiorców energii), przy umowach wg standardu EFET, sprzedaży zielonych certyfikatów oraz w aukcjach OZE. ,

Informacje o Kancelarii

SSW Pragmatic Solutions to połączenie wiedzy, doświadczenia i profesjonalizmu

 • Polska kancelaria prawna świadcząca kompleksowe usługi także w skali międzynarodowej
  SSW łączy innowacyjne podejście i doświadczenie, zapewniając klientom pragmatyczne odpowiedzi na ich problemy biznesowe, prawne i podatkowe. Działamy jako zintegrowany zespół, pomagając przedsiębiorcom we wdrażaniu skutecznych rozwiązań dla ich biznesu. Prowadzimy projekty międzynarodowe i rozumiemy specyfikę poszczególnych jurysdykcji. 

 • Praktyczne doradztwo
  Doradzamy naszym klientom w zakresie złożonych problemów prawnych i biznesowych, począwszy od stosowania najbardziej efektywnych struktur podatkowych aż po wchodzenie na nowe rynki.

 • Klient jest zawsze na pierwszym miejscu
  Jesteśmy przede wszystkim pragmatyczni, dostępni i przystępni, a współpraca z nami przebiega płynnie.

 • Międzynarodowe uznanie
  Nasze kompetencje i wysoką jakość świadczonych usług potwierdzają niezależne, prestiżowe rankingi międzynarodowe, takie jak Chambers Europe, Legal 500 lub IFLR 1000, tworzone wyłącznie w oparciu o opinie klientów.
  Znaleźliśmy się w organizowanym przez Financial Times rankingu Innovative Lawyers Awards Europe 2019 w kategorii „Innovation in the business of law: New business and service delivery models.”
  Zostaliśmy również nominowani do nagrody Chambers Law Firm of the Year Poland Award 2018 (Kancelaria Prawna Roku 2018 w Polsce) przyznawanej przez Chambers and Partners.Jesteśmy liderem w zakresie wartości zrealizowanych transakcji M&A w 2019 roku w Polsce, według Mergermarket. Chambers and Partners wyróżnił nas w FinTech Guide 2020, raporcie największych kancelarii prawnych w zakresie ochrony danych osobowych i zespołów ds. transformacji cyfrowej.